Operasyonlar

TAVI

TAVI

Ameliyatsız Aort Kapak Değişimi (TAVI)  Nedir?

Aort Darlığı Ne Demektir, Hangi Şikayetler Aort Darlığını Düşündürür?

Son yıllarda kardiyoloji alanında yapılan en büyük yeniliklerin başında ameliyatsız aort kapak değişimine olanak sağlayan TAVI ( göğüs kafesi açılmaksızın ameliyatsız olarak aort kapak takılması) işlemi gelmektedir. Özellikle ileri yaşlarda kalbin ana atardamarı (aort) ile kalp arasında bulunan kalp kapağında (aort kapağı) meydana gelen kireçlenmeler bu kapağın işleyişini bozmaktadır. Bu durum, kalbin vücuda kan pompalamasını etkilemektedir. Hastalarda göğüs ağrısı, ani bayılma, nefes darlığı, çarpıntı ve ani ölüme kadar birçok belirti vermektedir. Ciddi semptomatik aort darlığının gidişi en kötü kanser çeşidi olan akciğer kanserinden daha kötüdür (5 yıllık yaşama şansı %3’ün altında).  Bu hastalığın son yıllara kadar bilinen ideal tedavisi göğüs kafesi açılarak ameliyatla yeni kapağın aort kapağı yerine takılmasıydı. Yaşı ilerlemiş ve eşlik eden başka hastalıklarının olması nedeniyle ameliyat edilemeyen hastalarda tek tedavi biçimi ilaç idi. Ancak ilaç tedavisinin bu hastalarda kalıcı hiçbir faydası olmamıştır. Bu yüzden göğüs kafesi açılmadan kasıktan girilerek kapak yerleştirme işlemi geliştirildi (TAVI- göğüs kafesi açılmaksızın ameliyatsız olarak aort kapak takılması). TAVI yöntemi bu hastaların tedavisinde devrim niteliğinde bir buluştur.

TAVI Yöntemini Kimlere Uygulayalım ?

Sizinle ilgilenen kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi uzmanlarının beraber değerlendirmesi sonucunda eğer açık kalp ameliyatı riskli bulunur ise TAVI için uygun bir adaysınız demektir. Özellikle yaşı ilerlemiş, kalp hastalığı dışında ciddi başka hastalıkları olan, genel anestezi almanın sakıncalı olduğu düşünülen hastalar ile genel durumu düşkün hastalar, TAVI yöntemiyle aort kapak değişiminin uygun olduğu hastalardır. Bu hastalarda TAVI yöntemi ve açık kalp ameliyatı karşılaştırıldığında ölüm riski TAVI yapılan hastalarda daha düşüktür. Bununla birlikte kanama, felç ve kalıcı pil ihtiyacı TAVI hastalarında az da olsa görülebilen komplikasyonlardandır.

Açık kalp operasyonu için düşük risk taşıyan hastalar ile genç hastalarda en iyi tedavi yöntemi yine de açık kalp ameliyatı ile aort kapağının değiştirilmesidir. Şu anda dünyada ve Türkiye’de birçok farklı kapak türü TAVI işlemi için kullanılmaktadır ve bu konuda araştırmalar hızla devam etmektedir.

TAVI Yöntemi ile Kapak Değişimi Nasıl Uygulanır?

TAVI işlemi genellikle genel anestezi yapılmadan (hasta uyutulmadan) uygulanır. Ardından yaklaşık cilddeki 1 cm’lik kesi ile kasık atardamarından girilerek kalbe küçük delikli borularla (kateter) ulaşılır. Bu borular içerisinden özel bir tel gönderilerek aort kapağından geçilir. Ardından sıkı bir şekilde paketlenmiş olan yeni kapak, kasık atardamarından tel üzerinden ilerletilerek hastanın eski aort kapağı içinde hizalanır. Gerekli ölçümler yapıldıktan sonra yeni kapak eski kapağın içinde açılarak kapak yerleştirilir. Kontroller yapıldıktan ve kasıktan girişim yapılan bölgede kanama durdurulduktan sonra işlem sonlandırılır. Önemli bir aksaklık olmadığı sürece işlem kısa bir süre içerisinde bitirilmiş olur.

TAVI İşlemi Yapıldıktan Sonra Günlük Hayata  Ne Zaman Dönebilirim?

TAVI işleminin en büyük avantajlarından birisi de erken dönemde hareket etmeye, yürümeye ve günlük hayata geçişe izin vermesidir. İşlemden sonra birkaç gün hekiminiz tarafından hastanede gözetim altında tutulursunuz. Takiplerinizde ve kontrollerinizde herhangi bir aksaklık olmadığı sürece birkaç gün içerisinde taburcu edilirsiniz. Bu süre içerisinde ve sonrasında hekiminiz tarafından size verilen kan sulandırıcı tedaviyi aksatmadan almanız gerekmektedir.

TAVI yöntemi ile aort kapağının değiştirilmesi kompleks ve deneyim gerektiren işlemdir. Ankara’da ilk kez TAVI ( göğüs kafesi açılmaksızın ameliyatsız olarak aort kapak takılması) işlemi Prof. Dr. Mehmet Bilge başkanlığındaki ekip tarafından yapılmıştır. Şu anda Türkiye’de aktif olarak çok sayıda TAVI yapan en deneyimli ekiplerden birinin başkanıdır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hastaların, özelliği olan bazı müdahalelerini bu işlemleri çok sık yapan deneyimli doktorlara yaptırmasında büyük önem vardır. Bu bağlamda özellikle kompleks işlemleri en çok yapan Türkiye’deki ekiplerle temasa geçmelidir. Bizde bu işlemleri oldukça sık uygulayan en deneyimli birkaç ekipten birisiyiz.