Operasyonlar

Koroner Stent

Koroner Stent

Kalp Damar Hastalıkları ve Tedavisi

Koroner arter hastalığı kalbi besleyen damarların (koroner arterler) daralması ya da tıkanması ile kan akımının kısmi veya tamamen kesilmesine bağlı meydana gelen hastalıklara denmektedir. Koroner arter hastalıklarının erken teşhisinin sağlanması ve ardından uygun tedavinin bir an önce başlanması hasta için son derecede önemlidir. Koroner arter hastalığı tanısında elektrokardiyografi, efor testi, kan testleri, ekokardiyografi, MR, bilgisayarlı tomografi (ilaçlı anjiyografi), sintigrafik işlemler kullanılmaktadır. Ancak tanı için kabul edilen en önemli araç koroner anjiyografidir. Koroner anjiyografi sırasında hem darlıklar görülür hem de gerekirse eş zamanlı olarak tedavi uygulanabilir.

Devamı

MitraClip

MitraClip

Ameliyatsız Kalp Kapak Tamiri

MitraClip (Mitral Kapak Mandallama) Yöntemi ile Ameliyatsız  Mitral Kapak Tamiri Nedir ?

Hali hazırda, göğüs kafesi açılmadan kasık damarından girilerek ameliyatsız aort kapak değişimi (TAVI) ülkemizde yaygınlaşma noktasında iken, son yıllarda yine ameliyatsız olarak göğüs kafesi açılmadan kasık damarından girilerek mitral kapak tamiri (MitraClip yani mandallama yöntemi) işlemi de kendisine önemli bir yer edinmeye başlamıştır.

Devamı

Karotis Stent

Karotis Stent

Karotis Arter Hastalığı

Kalp damarlarında meydana gelen daralma ve tıkanıklıklar gibi şahdamarı (karotis arter) içerisinde de darlıklar meydana gelebilir ve bu durum beyine kan akışını engelleyebilir. Çoğu zaman, bu daralmış bölgeden kopan pıhtılar beyine giderek kalıcı veya geçici felçlere neden olabilir. Eğer bu daralmalar uygun bir şekilde tedavi edilmez ise zamanla ilerleyerek şahdamarının tamamen tıkanmasına da yol açabilir.

Devamı

ASD

ASD

Ameliyatsız Kalp Deliği Kapatılması

İnsan kalbinde bulunan kulakçıkları (sağ atriyum ve sol atriyum) birbirinden ayıran ve iki boşluk haline getiren yapıya atriyal septum denilir. Benzer şekilde karıncıklar (sağ ventrikül ve sol ventrikül) arasında da ventriküler septum vardır. Bu septum bölgelerinde normal şartlar ali bir delik bulunmaz. Çoğu doğuştan olan bu delikler atriyumlar arasında olursa atriyal septal defekt (ASD), ventriküller arasında olursa ventriküler septal defekt (VSD) adını alır. Her iki durumda da temiz ve kirli kanırn karışmasına yol açar.

Devamı

Mitral Darlık

Mitral Darlık

Mitral Kapak Darlığına Ameliyatsız Balon Uygulaması

Mitral Kapak Daralması Ne Demektir?

Mitral kapak kalbin sol karıncığı (sol ventrikül) ile sol kulakçığı (sol atriyum) arasında bulunur. Bu kapak; iki ayrı yaprakçık ve bu yaprakçıkları kalbe bağlayan kas demetlerinden oluşur. Akciğerlerden temizlenip gelen kan önce sol kulakçığa gelir sonrasında mitral kapaktan geçerek sol karıncığa geçer, buradan da kalbin ana damarı olan aort aracılığıyla tüm vücuda yayılır. Mitral kapakta meydana gelen ciddi daralmalar kanın sol kulakçıktan, sol karıncığa geçişini engeller. Sonuçta akciğerlerden gelen kan uzaklaştırılamadığından hastada şikayetler meydana gelir.

Devamı