Operasyonlar

Mitral Darlık

Mitral Darlık

Mitral Kapak Darlığına Ameliyatsız Balon Uygulaması

Mitral Kapak Daralması Ne Demektir?

Mitral kapak kalbin sol karıncığı (sol ventrikül) ile sol kulakçığı (sol atriyum) arasında bulunur. Bu kapak; iki ayrı yaprakçık ve bu yaprakçıkları kalbe bağlayan kas demetlerinden oluşur. Akciğerlerden temizlenip gelen kan önce sol kulakçığa gelir sonrasında mitral kapaktan geçerek sol karıncığa geçer, buradan da kalbin ana damarı olan aort aracılığıyla tüm vücuda yayılır. Mitral kapakta meydana gelen ciddi daralmalar kanın sol kulakçıktan, sol karıncığa geçişini engeller. Sonuçta akciğerlerden gelen kan uzaklaştırılamadığından hastada şikayetler meydana gelir.

Mitral Kapak Darlığı Kimlerde Görülür?

Mitral kapak darlığı, daha çok çocukluk döneminde geçirilen boğaz enfeksiyonları sonrası ortaya çıkan ‘akut romatizmal ateş’ hastalığı sonucu görülür. Bu hastalıkta kalp kapağı kalınlaşır, yaprakçıkları yerinde tutan lifler kalınlaşır sonuçta her iki yaprakçık kireçlenerek birbirine yapışıp darlık meydana gelir. Normalde mitral kapak alanı 4-6 cm²  dir. Kapak alanı 1.5 cm² altına düştüğünde tedavi gerekli hale gelir. Mitral darlığı bulunan hastalarda çabuk yorulma, çarpıntı, nefes darlığı, öksürük, kanlı balgam gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Hatta bazı hastalarda hastalığın ilk belirtisi geçirilmiş felç olabilmektedir. Kimi hastada ise başka bir sebeple muayene sırasında kalpte duyulan üfürüm sonrası tanı konabilir. Darlık tedavi edilmediği takdirde ilerleyerek akciğerlerde ciddi hasara yol açabilir.

Mitral Kapak Darlığı Nasıl Anlaşılır, Tedavisi Nedir?

Mitral kapak darlığı tanısı ekokardiyografi (kalp ultrasonu) ile hızlı bir şekilde konulabilir. Ekokardiyografi tanısı kesindir, başka bir tetkik ile doğrulanması gerekmez. Tanı konulduktan sonra kapağın durumuna göre tedavi biçimi değişebilir. Hafif darlıklarda ilaç tedavisi altında takip uygulanmaktadır. Orta dereceli darlıklarda akciğerlerde sıvı birikmesini engellemek amacıyla idrar söktürücü ilaçlar tedaviye sıklıkla eklenebilir.

İleri derecede darlığı olanlar da ise tedavi, kapağın yapısı ayrıntılı olarak gözden geçirildikten sonra ya mitral balon uygulaması ya da açık kalp ameliyatı ile kapağın değiştirilmesidir. Bu karar çoğu zaman ekokardiyografi ile kolayca verilir. Diğer taraftan açık kalp cerrahisi ile yüksek riski olan hastalarda deneyimli ekipler ile mitral balon yapılabilir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hastaların, özelliği olan bazı müdahalelerini bu işlemleri çok sık yapan deneyimli doktorlara yaptırmasında büyük önem vardır, hastalar bu konuda araştırıcı olmalıdır. Bu bağlamda özellikle kompleks işlemleri en çok yapan Türkiye’deki ekiplerle temasa geçmelidir. Bizde bu işlemleri oldukça sık uygulayan en deneyimli birkaç ekipten birisiyiz.

Mitral balon uygulamasında kasık toplardamarından girilerek önce sağ kulakçığa gelinir, buradan sol kulakçığa geçilir ve balon mitral kapağa ilerletilerek şişirilir. Bu işlem sonuca göre birkaç kez tekrarlanabilir. Açık kalp ameliyatında ise hastanın kendi kapağı çıkarılarak yerine metal olan başka bir kapak yerleştirilir.

Mitral kapağa balon uygulamasının açık kalp ameliyatına göre birçok avantajı vardır ve hastalarda kapak yapısı uygunsa mutlaka balon uygulaması yapılmalıdır. Bu teknikde göğüs duvarının açılmasına gerek kalmaz ve hastalar işlemden kısa bir süre sonra taburcu edilip kendi hayatlarına dönebilirler. Tabi olarak her türlü tıbbi girişim gibi balon uygulamasının da getirdiği komplikasyonlar vardır. Bunlar nadiren de olsa görülebilir ve hastanın hayat kalitesini etkileyebilir. Kapakta yırtılma, mitral yetersizliği, felç, kalp boşluklarında kan birikmesi gibi yan etkiler görülebilir. Ancak hastalığın ilerlemesinin getireceği riskler yanında bu yan etkilerin gelişme riski son derece düşüktür. Mitral darlığı ilerlemiş hastaların mümkün olan en kısa sürede bu konuda kendini geliştirmiş kardiyoloji uzmanlarınca tedavi edilmesi önerilir. Ekibimiz tarafından birçok hasta bu yöntemle başarılı bir şekilde tedavi edilmiş ve edilmektedir